ИСТОРИЯ
Помощно училище „Иван Вазов” е създадено през 1965 година за нуждите на обучението и възпитанието на деца с интелектуална недостатъчност . Първоначално тук са се обучавали деца от І до ІV клас, а от 1969 – деца до VІІІ клас.През 2006 г. в училището е разкрита професионална паралелка за IX помощен клас по специалността „Хранително-вкусова промишленост”, по професията „Работник в хранително-вкусовата промишленост”-рамкова програма А.
Днес в училището се обучават и възпитават 55 ученика.Специфичните особености и образователно-възпитателни потребности на учениците налагат гъвкава училищна политика, нови измерения и иновативни подходи в педагогическата работа. За да отговори на съвременните образователни изисквания за осигуряване на равен достъп на образование на детето с комбинирани нарушения, от учебна 2011/ 2012 г. училището предлага нова образователно-възпитателна услуга под формата на изнесени паралелки.
МИСИЯ
ПУ”Иван Вазов” се утвърждава като конкурентна образователна и възпитателна среда, осигуряваща качествено обучение на детето със СОП за усвояване на знания, умения и компетентности, които са предпоставка за социална адаптация и изграждане на личност с определени граждански измерения.
ПРИОРИТЕТНИ НАПРАВЛЕНИЯ
1. Повишаване качеството и ефективността на преподаването
Детето със СОП да бъде поставено в центъра на педагогическото въздействие, в съответствие с европейските тенденции за образование и възпитание на децата в неравностойно положение, да му се гарантира усвояване на знания и осигури равенство на възможностите .
2. Повишаване качеството на ученето и практическата му обвързаност с реалния живот . Формиране на знания, умения и компетентности, позволяващи успешна реализация на децата със СОП в последващо достъпно професионално-квалификационно обучение. Плавна и ефективна интеграция и адаптация в социалния живот
3. Развитие на системата за квалификация и преквалификация на педагогическите кадри с оглед подобряване на обгрижването и обслужването на детето със СОП Усвояване на иновативни методи и добри европейски практики за обучение на деца със СОП.
4. Утвърждаване на училището и интерната като място за култура, спорт и за здравословен начин на живот за деца със СОП Осигуряване на достатъчен брой извънурочни дейности и стимулиране на ученическата активност . Развитие на способностите и компенсация на дефицитите на детето със СОП чрез практикуване на широка гама от извънкласни дейности.Гарантирано равенство на възможностите.
5. Осигуряване на стабилност, ред и защита на децата в училище
Провеждане на дългосрочни действия, касаещи здравното образование, физическата култура, гражданските права, отнасящи се д о непосредствената сигурност и безопасност на децата в училището.
6. Взаимодействие с родителската общност и настойниците
Конструктивно взаимодействие и комуникация с родителите и настойниците в съответствие с ППЗНП.
7. Подобрение на вътрешната и външна среда на училището.
Обновява се изградената адекватна подкрепяща среда-рампа и кът за отдих, спортна площадка .Продължава естетизацията на външната фасада и вътрешните помещения-класни стаи, санитарни възли, физкултурен салон, игротека, спални помещения.
8. Участие в национални програми и проекти
Ежегодно училището разработва, печели и участва в проекти.
Успешно приключиха финансираните от ОП ”Развитие на човешките ресурси” по схема за безвъзмездна финансова помощ „ Да направим училището привлекателно за младите хора, проект”Равен старт за всички”, проект”Екологичен и рехабилитационен лагер”и проект”Изкуството-начин на живот”. Реализирани бяха и два проекта „Музиката и танцът –ефективен и атрактивен метод за обучение и интеграция на деца със СОП”и проект „Светът има много цветове-нека да ги нарисуваме заедно” към Центъра за развитие на човешките ресурси, програма” Учене през целия живот”, програма „Коменски-училищни партньорства”.
Стартира проект „Да направим училището привлекателно за младите хора” по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. ПУ „Иван Вазов”.